یونس حمامی لاله‌زار، پزشک و خاخام اعظم جامعه یهودیان ایران:

از نگاه یهودیت کشتار افراد بی دفاع شامل زنان، کودکان و افراد مسن اشتباه است

یونس حمامی لاله‌زار، خاخام اعظم جامعه یهودیان ایران در نشست «بررسی تحولات فلسطین» گفت: از نگاه یهودیت کشتار افراد بی دفاع شامل زنان، کودکان و افراد مسن اشتباه است و آن‌ها باید در امان باشند.

خاخام اعظم جامعه یهودیان ایران اظهار کرد: هیچگاه یهودی ستیزی در کشورهای اسلامی به صورت سیستماتیک وجود نداشته است.

یونس حمامی لاله‌زار روز پنجشنبه 4 آبان در نشست «بررسی تحولات فلسطین» که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی و به همت موسسه تنظیم و نشر آثار امام در حسینیه جماران برگزار شد، گفت: از زمان تشکیل حزب صهیونیست، با سوءاستفاده صهیونیسم از آرمان‌های یهودیت، باورها و آرمان‌های یهودیت بیشترین ضربه را متحمل شده است. از همان ابتدای شکل‌گیری صهیونیسم در اواخر قرن نوزدهم میلادی، اولین منتقدان و مخالفان صهیونیسم خود یهودیان بودند. الان هم رژیم صهیونیستی تلاش دارد جنگ اخیر را جنگی میان باورهای دینی و در واقع جنگ میان یهودیت و اسلام نشان دهد. این رویکرد، برخلاف باورهای یهود است.

او افزود: در طی تاریخ نشان داده شده که یهودی‌ها در تمام کشورهای دنیا با هموطنانشان با آرامش و سازگاری زندگی کردند. باور دینی ما این است که خداوند به حضرت ابراهیم و بعدا به حضرت اسحاق و حضرت یعقوب وعده داده است که یهودیان در زمان ظهور منجی در سرزمین موعود جمع خواهند شد. از زمان اخراج یهودیان از آن سرزمین در 2000 سال پیش، یهودی‌ها هیچ گاه با زور برای تصرف آن تلاش نکرده‌اند. باور دینی ما این است که با ظهور منجی خود به خود این اتفاق رخ خواهد داد.

خاخام اعظم جامعه یهودیان ایران تصریح کرد: صهیونیست‌ها از هر وسیله‌ای غیرانسانی برای تشکیل دولت و رفتن به آن سرزمین استفاده کردند. این رژیم نماینده یهودیان دنیا نیست و یهودیان مخالفت‌های زیادی با این رویکرد صهیونیست‌ها دارند.

حمامی لاله‌زار اضافه کرد: هیچگاه یهودی ستیزی در کشورهای اسلامی به صورت سیستماتیک وجود نداشته است. ایران نمونه بسیار خوبی است و یهودیان از 2700 سال پیش در زمان حمله پادشاه آشور به سرزمین مقدس، یهودیان در استان غربی ایران ساکن شدند. زندگی مسالمت آمیز یهودیان از آن زمان در کنار دیگر ادیان ایرانی وجود داشته است. فراز و نشیب‌هایی بوده اما اگر نگاه کنید محله‌های یهودی‌نشین در کنار خانه مراجع یا مساجد جامع قرار دارد تا از اقدامات افراد تندرو جلوگیری شود.

او در پایان گفت: امام خمینی یهودیت را یک دین الهی می‌دانست و میان یهودیت و صهیونیسم تفاوت قائل می‌شدند. مقام رهبری هم همین سیاست را در پیش گرفتند. از نگاه یهودیت کشتار افراد بی دفاع شامل زنان، کودکان و افراد مسن اشتباه است و آن‌ها باید در امان باشند. کشتار کورکورانه‌ای که توسط رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد از جمله حمله به بیمارستان‌ها قابل قبول نیست و یهودیان این اقدامات را محکوم کردند.

...
۱۴۰۲/۰۸/۰۷

تهران

کد خبر
۱۴۷۶
مدت زمان تقریبی مطالعه
۲ دقیقه
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۸/۰۷
تماس با ما
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
تهران خیابان باهنر خیابان یاسر خیابان حسنی‌کیا پلاک ۵۹
تلفن: ۲۲۲۹۰۱۹۱-۰۲۱ الی ۵
فکس: ۲۲۲۹۰۴۷۸
پست الکترونیک: info@icpikw.ir
پایگاه اطلاع‌رسانی - موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
طراحی و پیاده‌سازی: دفتر فناوری اطلاعات و آمار
All Content by icpikw.ir is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License